Categories

Vyvážení lyží

Tématický článek

VYVÁŽENÍ LYŽÍ
 

 

Asi Vás právě napadlo - co má zase být s nějakým vyvážením lyží?

To se mě přece  netýká, to je věc výrobce... Od té doby, co se lyže začaly více "vykrajovat" a začaly se používat ocelové hrany - vyvážení lyží ve smyku je absolutně zásadní.

Není také pravda, že je to věc JEN výrobce  - výrobce na "vyvážení" lyží má určitě svůj podíl, ale konečnou úpravu si musíte provést VŽDY vy sami - jen potom budete s Vašimi lyžemi na 100% spokojení. A vše souvisí právě i s broušením hran - ale nejen s tím....

Pokud vyvážení neprovedete (nejde to třeba proto, že nemáte posuvné = rentalové vázání), pak Vám lyže si mohou - ale také nemusí - sednout. Dokonce můžete mít pocit, že tyhle lyže se "nepovedly" - něco není v pořádku.

Co vlastně myslím tím "vyvážením" ?

Nemá to nic společného s váhou lyží, ani s jejich rovnováhou - ani s jinou váhou. Jde především o chování lyží ve smyku - lyže si dokonale vyvážíte posunem celého vázání dopředu nebo dozadu.

Oblouk vedený smykem je základní lyžařská dovednost - bez něj se z kopce zdraví a živí nedostanete - především na prudkém svahu.
To, co Vás na lyžích tedy nejvíce "utahá", je právě tenhle oblouk. Potažmu - vaše lyže v tomhle oblouku = odpor hran. Proto je velice důležité si lyže pro oblouk vedený smykem dobře vyvážit - pak se dřete mnohem méně, nemusíte se koncentrovat na nějaké držení nohou, náklon nebo záklon, lyže poslouchají na slovo a hlavně - kladou minimální odpor ve smyku a nevibrují - nekmitají - nelítají Vám špičky sem a tam - jsou dokonale klidné. A JE JEDNO JAK JSOU DLOUHÉ.

Vyvážit lyže do dokonalého klidu a pohody ve smyku je důležité především u lyží od 60cm do cca 140cm - a pak také u lyží hodně vykrojených.

Jak na to?
Jízdní vlastnosti každých lyží ovlivňuje mnoho faktorů - pokud jste si již vybrali (nebo vlastníte) lyže vhodné k Vaší váze a stylu lyžování, pak doporučuji při prvním vyjetí (a můžete zkusit i na Vašich starších lyžích) tento postup:

 • lyže si dobře navoskujte, ale NE velkou vrstvou vosku = nesmíte utopit hrany pod rovinu skluznice
 • pomalu se rozjeďte šikmo svahem - na sklonu svahu moc nezáleží
 • uveďte za jízdy lyže do bočního smyku = sesouvání. Zatím NE do OBLOUKU
 • střídejte sesouvání - jízdu přímo - doleva i do prava  
 • stůjte vyváženě - ve středu vázání - žádný předklon, žádný záklon
 • přidávejte rychlost
 • zkoušejte při sesouvání hoooodně dlouhé oblouky vedené po plochách lyží = bokem ke směru jízdy
 • lyže NESMÍ v průběhu těchto manévrů nebo v oblouku nikam táhnout = tahat za špičku, ani za patu = nesmí Vám "pomáhat do oblouku" příliš velkou silou
 • v průběhu sesouvání musíte "cítit hranu" jen pod botou
 • nesmíte cítit žádné drhnutí = žádný tah špiček / nebo patek ke svahu
 • pokud cítíte jakýkoliv boční tah i v dlooooouhém smýkaném oblouku = NĚCO JE ŠPATNĚ
 • lyže Vám při bočním sesouvání / smyku nikdy nesmí kroutit kotník !

Lyže se musí se sněhem jenom "mazlit".
Odpor hran musíte cítit jako rovnoměrný brzdivý odpor, který Vám nikam nestáčí lyže kolem svislé osy - odpor cítíte jen pod botou, i když brzdí celá hrana.
I když máte lyže hodně vykrojené, a špičky i patky poměrně silně drásají sníh (čím tvrdší lyže, tím bude odpor větší), nesmí Vám tenhle boční odpor lyže nikam vychylovat.... tedy kroutit kotník tak, aby jste museli vynaložit nějakou protirotační sílu nebo "mydlit" špičkama sem a tam.
Čím jsou lyže kratší, tím bývají neklidnější ve smyku - o tom je právě "doladění" lyží = jejich vyvážení.

  Jak celkově "naladit" a dobře vyvážit lyže?

  1. broušením hran (radiální tuning)
  2. změnou pozice vázání na lyžích

  Táhnou vám špičky ve smyku nahoru = do směru oblouku = do svahu?

  • Musíte vázání posunout dopředu = zkrátit dlouhou páku špiček / nebo odklonit hrany před vázáním až na 1,5°.

  Táhnou Vás paty nahoru do svahu?

  • Musíte vázání posunout dozadu - tak daleko, dokud se tah nesrovná.

  Takhle "ladíme" všechny lyže, na které u nás montujeme vázání. Některé lyže jsou v prototypu pod vázáním provrtané jako řešeto - až se "chytnou" - vyrovnají - a nekroutí kotník. Tam pak používáme optimálůní montážní bod.

  Pokud u všech lyží odkloníme hrany v celé délce špiček = od špičky vázání dopředu - o 1 - 1,5°, pak se všechny lyže ve smyku vždy zásadně a podstatně uklidní, jemné doladění pak řešíme posunem vázání. To je pak také na každém lyžaři, protože ne každý stojí na lyžích stejně jako já - někdo tlačí více na špičky (pak musí vázání posunout dopředu), někdo na patky (ten posouvá dozadu) - až se lyže v bočním smyku úplně uklidní = VYVÁŽÍ.

  Tenhle posun už je pak minimální (to hlavní vyvážení hlídáme již při montáži) a na záběr lyží v carvingovém oblouku (i na ledu) to má minimální vliv. Špičky v carvingovém oblouku totiž zabírají až v jeho druhé fázi - když jsou lyže nakloněné již o cca 10°.

  Celkově si ale musí lyžař pro skvělý pocit z jízdy na kratších lyžích svoje lyže sám - pomocí vázání - doladit = VYVÁŽIT

   

  Logo lyže WEX

   

  This category contains no products.