ESHOP
Lyže snowblade SPORTEN Stringer 99 - deska SP carve
U nás nekoupíte
VARUJEME Nedoporučujeme

Snowblade SPORTEN / ARTIS Stringer 99 - varianta s deskou SP carve

Lyže snowblade 99 cm
Trvale nedostupné
Katalogové číslo: 4954-x
Detailní popis
Parametry
Soubory a odkazy
Recenze

Lyže snowblade SPORTEN STRINGER 99 s podložkou SP carve

Model krátkých lyží snowblade od výrobce - MODEL od sezony 2012/13 do dneška

Lyže z rodiny supershorties - snowblade / skiboard - nová serie krátkých lyží v tomto provedení běžně k dostání v obchodní síti ..


INFO k vlastnostem tohoto modelu převzaté od výrobce:
„Hej, odvaž se a zapoj do jízdy svou fantazii! Tolik legrace bys na obyčejných lyžích nikdy nezažil!“
STRINGER – Lyže s krátkými hranami pro milovníky improvizace, zkušené funcarvery i začátečníky. Ideální jako další lyže do rodiny.... konec citátu, více jsme se nedozvěděli .... :-)


  A JE TO !

 • optimální zátěž 40 - max 75 kg (ideální max. pro menší a lehčí postavy - ale bez PODLOŽKY - viz. dále)
 • Polyuretanové jádro - speciální PU kompozit, plnící funkci jádra a tlumící vibrace
 • Laminát
 • Matová hladká, měkčí povrchová folie.

Firma Sporten sáhla v tomto modelu k absolutní změně v parametrech lyží snowblade tak, jak jsme je znali v jejím pojetí dříve - a to po dlouhá léta.
Lyže se znatelně rozšířila (špička o 15 mm, střed o 11 mm a pata o 9mm), zůstal zachován radius 6,3.
Špička lyže je nyní vyšší a delší, což má za následek relativní zkrácení aktivní plochy skluznice - na druhé straně je ovšem trochu kratší zahnutí patky a tak celkový poměr zůstává stejný -  původní model v délce 97cm měl aktivní plochu skluznice (ta část skluznice, která jede po sněhu) 77 cm, stejnou hodnotu jsme naměřili u modelu Stringers.
Vyšší špička určitě přispěje k lepšímu průjezdu lyží v neupraveném a boulovatém terénu, což byl občas problém u původního model - lyžím se hromady sněhu moc nelíbily a špička se snažila v nich zmizet.

A pak přišlo na řadu měření tvrdosti. A tady přišlo trochu rozčarování... lyže se celkově rozšířila, získala dojem robusní lyže - ale tuhost (tedy tvrdost lyží v ohybu) zůstala téměř stejná, jako u původních - extrémně měkkých modelů Flash a MB .... což na jednu stranu vítáme, protože měkčích modely pro lehčího lyžaře na trhu prostě nejsou.

Co se tedy nyní stalo ?
Díky extrémní měkosti, šířce a především malé torzní tuhosti bude mít každý, kdo si koupí provedení s carvingovou podložkou, problém udržet tohle bláto nejen na hraně - na což je asi lyže primárně určená, protože je z výroby OPĚT NESMYSLNĚ osazena vysokou "kovadlinou" - deskou SP carve.

Tedy carvingovou podložkou..... ale i vůbec v jízdě = v rovnováze.
Lyže se díky tvaru podložky opět extrémně silně přetěžuje pouze v jejím středu, tlak do hran se posunuje ze špičky a patky více ke středu lyží (díky velice měkké torzi) a zvýrazní se značný neklid v přímé jízdě díky zmenšenému přítlaku špiček a patek lyží, a malé páce e vedení lyží botou. Video z uvedeného článku:

U nás proto tohle provedení modelu STRINGER s podložkou nenabízíme, ale samozřejmně, pokud máte dojem, že o něco přicházíte
- můžeme Vám tohle provedení také u nás prodat .....

Tento model  jsme u nás nabízeli především bez carvingové podložky (po vyprodání zásob již tento model nebereme a neprodáváme, protože bylo nutné pro ideální jízdní vlastnosti měnit i montážní bod pro vázání - v originálu byly lyže velice nepříjemné).

Odstranění podložky a posun vázání přispěl k lepší předozadní stabilitě na lyžích, úhel maximálního náklonu lyží i bez podložky je pro krátkou lyži naprosto dotatečný - stačí si pustit následující video = maximální náklon boty PO odstranění carvingové podložky.

I s ohledem na to, že:

 • 40% uživatelů si kupuje lyže snowblade především pro zábavu,
 • 25% pro klasické lyžování z důvodu lepší ovladatelnosti dalších
 • 27.5% z jiných důvodů (cena, snowpark, pohyb kolem dětí atd.) a
 • POUZE 4,8 % uživatelů používá snwbl výlučně pro carving - zdroj dlouhodobý dotazník .......

... pak je při nejmenším nepochopitelné, proč výrobce neustále a pořád osazuje jeho modely snowblade (jako jediný na světě - možná proto ?!?) tímto "přídavným zařízením" a všichni uživatelé jsou tak nuceni kupovat a používat část vázání, která je víceméně k ničemu - a původně je určena výlučně pro "zlepšení jízdních vlastností" při jízdě na hraně = nazývá se to "carvingová podložka" = má zlepšit prohnutí lyží v jejich středu (což je u této velice měkké a krátké lyže doslova destruktivní) - a větší možnost náklonu? U takto širokké a krátké lyže, která se stejně neudrží pro bodycarving na hraně a utrhne se s Vámi, je to neopodstatněné a zbytečné... a tak 40% uživatelů (1. skupina z dotazníku - viz výše) kupuje tedy v originálu lyže, které pro ně primárně a jízdními vlastnostmi nejsou určené - a nejsou tedy ideální. V popisu zboží o tom není ani slovo ....

Že by výrobce netoužil získat tuto podstatnou část uživatelů lyží snowblade na svou stranu ?!?

Jenomže pak přišly první testy ... a lyže nás zatím moc nepřesvědčily ani bez podložky.
Aby nedošlo k omylu - tohle není odrazování zákazníků od výrobků firmy SPORTEN, s mnoha jinými modely lyží jsme spokojeni - tohle jsou objektivní pocity a zážitky při zkoušení jízdních vlastností model STRINGER 99.

NIC VÍC A NIC MÍŇ 

Navíc jsme prodejci tak bychom opravdu měli mít zájem prodávat COKOLIV.
No a v praxi - lyže po vyjetí si vyrazily obě někam jinam (s podložkou i bez podložky) - kam chtěly ony... Díky širokkému provedení a malému radiusu, a také díky minimální podélné tuhosti, nedokáže lyžař (především provedení s podložkou) za normálních - běžných podmínek na sjedovce, udržet v záběru celou plochu hrany (především ve smyku), a velké krojení ve spojení s větší šířkou lyže (a ostrými hranami pouze na špičkách a na patách) dělá divy - jednou se chytne víc široká špička a lyže sama vyrazí špičkou doleva, pak se chytne pata a pohne lyží na druhou stranu a tak jenom hledáte a hledáte polohu, kdy by lyže jely tam kam chcete vy - a bez úspěchu.
Po bližším zkoumání jsme pak zjistili podivný způsob podbroušení hran, kdy je úhel broušení na špičce a patě ostřejší - v délce cca 3-7cm má 90°, a po celé délce lyží je pak hrana na ploše skluznice podbroušená na tupý úhel... a to hodně tupý, i když doporučené podbroušení je pouze 0,5°, tady při přiloženém pravítku prosvítají konce hran nejméně o 0,2 mm.... co tohle má znamenat ?!?
I specialisté na broušení lyží a hran z MONTANY doporučují při podbrušování hran (- když už to musí být, má být sklon podbroušení opačný = střed ostřejší úhel, konce lyží tupější, zde je to naopak ...  - ale proč podbrušovat hranu na tupo u carvingových speciálů, to fakt nechápu) když podbrousit, pak je nutné zbrousit CELOU délku hrany, tedy včetně ploch u špičky a paty....
(viz bod 4. Podbroušení se provádí pouze v celé délce lyže (špička i pata).) .....

Pravděpodobně tady je příčina strašného chování lyží v jízdě - ostřejší hrany na špičce a patě se chytají ve skluzu nerovností a díky větší šířce lyže pak tah vzniklý větší pákou cloumá lyžemi sem a tam....
Užší model měl stejné podbroušení (teď už víme, proč asi klouzal z hrany a byl pro carving vhodný pouze na 70%, a zákazníci si stěžovali, že snowblade os Sportenu nedrží na hraně na ledu a plotnách... ?!?), ale tenhle směrový neklid se u něj díky užšímu provedení tolik neprojevil.... 

Je pravda, že zatím jsme testovali tento model POUZE se zátěží cca 100kg, což by měla být horní hranice zatížení pro krátkou lyži. Výrobce ale neupozorňuje, že by tato lyže byla vhodná pouze pro HODNĚ malé zatížení.

S ohledem na to, že při výrobě této lyže výrobce použil 4 nevhodné parametry pro tyto modely lyží, nebudeme tuhle lyži V TOMTO PROVEDENÍ nabízet v naší prodejně v rámci naší "Záruky spokojenosti".

A tak - (prozatím) - doporučení, pro koho je tento model lyží vhodný, tady nenajdete. Po pečlivém prozkoumání jsme pro Vás provedli podstatné úpravy, a lyže tak využije lyžař s váhou cca do 65kg - již není možno objednat...

A opět - co uvádí o této lyži údaj výrobce a info 99,99% ostatních prodejců:

Citát:
„Hej, odvaž se a zapoj do jízdy svou fantazii! Tolik legrace bys na obyčejných lyžích nikdy nezažil!“
STRINGER – Lyže s krátkými hranami pro milovníky improvizace, zkušené funcarvery i začátečníky. Ideální jako další lyže do rodiny.... konec citátu, více jsme se nedozvěděli ....

Já jsem se chtěl odvázat, ale po prvním sjezdu jsem dal lyže do ruksaku - a - na rozdíl od mnoha ostatních modelů snowblade - bez úprav je na nohy už nevezmu - tak velkou fantazii nemám.... ale je pravda, že tolik legrace bych na obyčejných lyžích nikdy nezažil ... už jen se dostat dolů ze svahu byla sranda .... (96kg + vybavení)

Využití modelu / provedení S carv podložkou (0 - 25) - zátěž kolem 90kg:

 • smýkání - klasické lyžování ....20%
 • triky/zábava sjezdovka........50%
 • výuka základního lyžování ......0%
 • rychlost..................30%
 • klid v přímé jízdě.......20%
 • carving .....................30%
 • triky snowpark.....0%
 • terén-hlubší sníh..........60%
 • optimální zátěž 40 - max 50kg

Pokud si tyhle lyže chcete kupovat pro větší zatížení, musíte počítat i s měkčí torzí ...

Optimální zatížení40-65 kg
Radius6,3 m
Délka aktivní skluznice77 cm
Délka99 cm
TvrdostL-M
MateriálPU
Šířka lyžíšpička 115 / střed 85 / pata 104 mm
VýrobceSPORTEN
Zde můžete vložit Váš příspěvek k textu / dotazy k produktům odesílejte přes Kontaktní formulář v dolní části stránky
přidat příspěvek