Categories
Availability
Sort by:
Number of products on page:

Školní lyžování

Článek ke čtení

ŠKOLNÍ LYŽOVÁNÍ - A DOST

autor - V.Vopalecký - majitel LŠ A-S, webmaster
 

 

VÝUKA LYŽOVÁNÍ -  ŠKOLNÍ LYŽAŘSKÉ KURZY

 

Naše dřívější nabídka pro školní lyžařské kurzy:

Pro Vaší školu / školní lyžařský kurz jsme Vám ještě nedávno nabízeli:

  • zapůjčení až 15. párů lyží snowblade - model vhodný pro školní lyžování - výuku i zábavu
  • Motivační film na DVD "Tudy vede cesta" pro školní lyžařské kurzy

Na DVD pořád ještě najdete ukázky z praktické výuky na školním lyžařském kurzu - jak naučit VŠECHNY Vaše začátečníky bezpečně sjíždět svah v paralelním postavení lyží za první dva dny kurzu.

Záběry jsou pořízeny v historii metodických filmů naprosto ojedinělou metodou - přímou účastí na výuce začátečníků.

Všechny prvky a cviky jsou doplněné ukázkami instruktora.
DVD je zaměřené především na MOTIVACI žáků a jeho využití je naplánované také před lyžařský kurz - ukázka pro žáky, jak vypadá školní lyžařský kurz = MOTIVACE.

Pomocí tzv. kombinované výuky dokáží žáci zároveň využít lyže i pro zatáčení na plochách lyží (smykem) - i pochopí základy carvingu. Veškeré cviky a postupy jsou součástí všeobecných zásad pro výuku lyžování, s přizpůsobením pro lyže z kategorie supershorties a s využitém některých doposud neznámí "fíglů a vychytávek".

Pro ty žáky, kteří jsou na lyžích již jako doma, máme připravený výukově - zábavný program, kde s využitím současných lyžařských cviků metodicky upravených pro krátké lyže snowblade Vám pomůžeme u žáků zdokonalit motorické dovednosti a návyky zábavnou formou. Zároveň je připravíte na bezpečnější využívání veřejných snowparků  v budoucnosti (cviky na sjezdovce) a zdokonalíte je i v jízdě na hranách - v základním carvingu.

Celý program má i návaznost na závodní lyžování - podle dovedností žáků a možností školy Vám můžeme zprostředkovat reprezentaci školy ve slalomových disciplinách na lyžích snowblade (shortcarv) v zahraničí.

 

Pokud ještě pořád s využítím lyží Snowblade jako se základním motivačním a výukovým prostředkem - vybavením - váháte, zde je jedna z vědeckých prací na toto téma. Doporučuji dobře prostudovat.

A nyní závěrem.
Úvodní slova tohoto článku začínají - "...jsme Vám ještě nedávno nabízeli".

Ano - už nenabízím. Absolutně zoufalý stav naší výuky lyžování je beznadějně děsivý. I když mnozí učitelé s naší pomocí pochopili, jak lze co nejjednodušeji naše děti motivovat ke sportu = jednoduchou a rychlou výukou lyžování s použitím netradičně kratších lyží a speciální metodiky - po několika letech zoufalých vlastních pokusů jsou sami zdeptáni. Nejen fyzickým stavem naší mládeže - ale především naším "doškolovacím systémem".

Stádo ovcí na doškolovacích akcích se je stále snaží přesvědčovat, že základ pro naší mládež k výuce lyžování jsou gigantické a těžké sjezdové lyže, nejlépe závodní, vybavené podložkami a všemi možnými závodními pitomostmi, s výukou doplnou navíc alespoň o třídenní drilování zatáčení v pluhu.
Zbídačené děti pak třetí den se vším praští, jen polehávají na svahu - odmítají se i pohnout - a tak učitelům pro další ročníky již nezbývá nic jiného, než  opět vybrat pro lyžařský kurz děti, které už umí lyžovat.

Je to stav naprosto zoufalý - ukázal jsem osobně učitelům (mnohokrát) ve výuce jednoduchý a 100% spolehlivý postup pro výuku začátečníků - ale protože ti, kteří mají ve výuce pokračovat na dobrovolné bázi (především tedy učitelé ze škol), dostanou v zápětí masáž od učitelů lyžování z komerčních škol - že takhle se to přece nedělá / a tohle nemyslíte vážně - a bez pluhu není života na lyžích - a kratší lyže to je zabiják pro děti / tak se po 1-2 zimách všichni opět vrátí k dlouhým a nesmyslně těžkým prknům, k mučení dětí ve zdeformovaných a zkroucených pozicích, přidají ještě mávání větvema nad hlavou -  a co je hlavní - chybí jim praxe, zkušenosti a přesvědčení co a jak dělat a co je správné při NEKOMERČNÍ VÝUCE LYŽOVÁNÍ.

Tak jsem získal vlastní praxí základní zkušenost se "školním lyžováním" a jsem přesvědčen, že:

DO VÝUKY LYŽOVÁNÍ DĚTÍ NA ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH BY NEMĚLI ZASAHOVAT PEDAGOGOVÉ ZE ŠKOL, ale měla by být přenechána jenom a jedině profesionálním učitelům z lyžařských škol, kteří se touto činností dlouhodobě zabývají.
K tomu je ale nutné zavést do doškolovacího systému speciální postup výuky, který se od komerční výuky bude lišit - čím, to jsem ochoten komukoliv a kdekoliv předvést.

Z tohoto důvodu jsem ukončil jakoukoliv  podporu Školního lyžování (kromě možností dodání jakéhokoliv vybavení, speciálně vyvinutého pro školní lyžování). Roprodáváme lyže z půjčovny a konečně se budeme věnovat tomu, co má smysl - doškolování profesionálních učitelů lyžování se zamřením na Přímou výuku lyžování.
Pokud tedy máte jako škola zájem o pomoc ve výuce lyžování Vašich dětí na vašem kurzu, obraťte se na naše Dealery. Snad jejich řady ještě porostou. A Vaši učitelé? Ať se prosím věnují tomu, čemu nejvíce rozumí - doprovodu žáků na kurzech, výchově, osvětě a pedagogické činnosti. Doporučuji na 100% přenechat výuku lyžování komukoliv, kdo ví co dělá - a hlavně TO dělá opakovaně, pokud možno denně a cíleně. Pokud učít děti lyžovat 1x za rok - bude to vždy děs a bída.

A také děkuji za podporu naší vládě - za dobu, po kterou jsem jednal o možnostech změn ve školním lyžování (od roku 2006) se na MŠMT vystřídalo 8 ministrů - každý slíbil - byl nadšený - a za rok už tam seděl jinej panák.

Tak ať se daří.....

Logo lyže WEX

 

Sort by:
Number of products on page:
Prodej pouze v setu
Lyže snowblade WEX UniBlades / Pyramid 100 - White

Lyže snowblade WEX UniBlades / Pyramid 1...

Lyže snowblade - délka 100 cm - R 7,3 m / M-L - II.jakost
2 754,00 Kč
(112.41 €)
3 240,00 Kč (132.24 €)
-15%
Product detail
Prodej pouze v setu
Lyže snowblade WEX Pyramid 100

Lyže snowblade WEX Pyramid 100

Lyže snowblade - délka 100 cm - R 7,3 m / M-L
3 250,00 Kč
(132.65 €)
Product detail
Prodej pouze v setu
Lyže snowblade WEX UniBlades / Pyramid 100 - Black - kopie

Lyže snowblade WEX UniBlades / Pyramid 1...

Lyže snowblade - délka 100 cm - R 7,3 m / M-L - II.jakost
3 290,00 Kč
(134.29 €)
Product detail
Prodej pouze v setu
Lyže WEX SoftMax 124 Cross / White-Future II

Lyže WEX SoftMax 124 Cross / White-Futur...

Krátké lyže WEX / délka 124 - R 10 m / zatížení L-XL / skluznice NR
3 690,00 Kč
(150.61 €)
Product detail
Prodej pouze v setu
Lyže WEX ShortCarv 120 - LUXUS - 2019

Lyže WEX ShortCarv 120 - LUXUS - 2019

Krátké juniorské lyže - délka 120 cm - R 9 m / L-M
3 990,00 Kč
(162.86 €)
Product detail
Prodej pouze v setu
Set lyže snowblade ELAN Vario 99 - 19 - pevné vázání

Set lyže snowblade ELAN Vario 99 - 19 - ...

Set lyže snowblade - délka 99 cm - R 7 / M-XL / Design 2019-20
3 990,00 Kč
(162.86 €)
Product detail