Upozornění Prosíme - nepoužívejte v komunikaci emailové adresy gmail.com - z důvodu nastavení serveru gmail.com máte od nás všechno ve spamu! Upozornění

ESHOP
Ostřič - brousek na hrany - bok - skluznice - SWIX Edger 2x2
VYPRODÁNO

Ostřič - brousek na hrany - bok - skluznice - SWIX Edger 2x2

Ostřič hran - brousek - MINI - UNI
420,00 Kč (17.87 €)
Bohužel - vyprodáno
Katalogové číslo: 6354
Záruka:24 měsíců
Cena bez DPH:347,11 Kč (14.77 €)
Cena vč. DPH:420,00 Kč (17.87 €)
V setu zdarma:HOLMENKOL MIX - růžový 10g / TEST
Detailní popis
Parametry
Soubory a odkazy
Recenze
 

 Ostřič hran SWIX Edger 2x2 

- brousek na hrany z boku + od skluznice -

Malinký pomocník na rychlé přebroušení hrany lyží a snowboardů - lehký, skladný a účinný, s možností volby úhlu broušení 87 nebo 88 stupňů z boku hrany nebo 0,5 /1° odklon hran od skluznice -  příjemné držením v dlani, 100% účinnost.

A = z boku / B = od skluznice

Geometrie hrany

Jeden z mála ostřičů hran vhodný i pro krátké lyže s malým radiusem a větším předpružením  -  díky malému a krátkému pilníku je zajištěn lepší záběr zubů u lyží s malým radiusem.

  • výměnný pilník pilník 22,5 x 3,9 + 3mm
  • úhlování hrany z boku 87° - 88°
  • možnost přebroušení hran i od skluznice (odklon hran)
  • 87°- 88° z boku (v praxi brousí +/- 89° / 0,5°- 1° od skluznice / při mírném naklonění nebo podlepení kluzné plošky odkloníte hranu i více - ideál pro přední část lyže v délce cca 20cm = 1,5 až 2° - tím ale odkloníte i boční broušení, tak s tím počítejte.
  • š 4 cm /v 5 cm /d 7 cm
  • váha 44 g vč. pilníku

Pro jednoduché a rychlé přebroušení hrany naprosto dostačující, díky mini-velikosti snadno schováte i do kapsy.

Výborné vedení - díky krátkému vodítku dokážete zbrousit i lyže s nejmenším radiusem - což bývá u dlouhých pilníků (a vodítek) už poměrně problém - dlouhé pilníky berou jakž takž z boku, ale v podstatě je v záběru pouze konec pilníku v délce cca 1-2 zuby... Střed pilníku u lyží s menším radiusem v podstatě nezabírá vůbec.
Některé pilníky u malých radiusů neberou vůbec, protože záběru překáží plast na krajích držáku pilníku.

Od skluznice je to podobné - pokud má lyže větší prohnutí, už není záběr dostatečný - protože když je pilník dlouhý a lyže je předpružená - ohnutá, zabírá pak pilník také pouze na kraji okrajovými zuby.
Po délce skluznice jdou lyže ještě prohnout - ale z boku nemáte šanci. Tenhle krátký pilníček ale bere spolehlivě.

Pilník umí i srazit hranu od skluznice - výrobce udává dvě možnosti - 0,5°nebo 1°, po vyzkoušení bych tak vážně tyto údaje nebral - prostě spolehlivě srazíte zbytečně ostré hrany od skluznice. Doporučuji pre většinu lyží nasatvit pilník do pozice 0,5°a pokud ucítíte, že jezdí jen po skluznici a nic nebere, až pak jej vložte do pozice broušení pro 1°.

Od skluznice nejde odbrousit celou šířku hran, ale cca 0,5mm šířky po malé úpravě brousku (viz dále) spolehlivě srazíte.
Pilník totiž po stražení cca 1/3 hrany (někdy i dříve...) přestává dál zabírat - vodítko dosedne naplno na skluznici. Pokud byste chtěli podbrušovat větší šířku, je nutné vodítko, které dosedá na skluznici po celé ploše mírně odbrousit - pilník pak bude zabírat hlouběji:

ORIGINÁLNÍ PROVEDENÍ
- brousek nemůže ubírat dostatečnou šponu, vodítka v bocích jsou moc vysokká a aktivní plocha brousku je "utopená":

Brousek Swix - originál provedení

 

PO ÚPRAVĚ
-
důležité je zachovat výšu pouze dvou bodech (následující obrázek - modré šipky = levá šipka je hrana brousku = dáno konstrukcí / pravá šipka = plocha vodítka na jeho konci, ta musí zůstat neupravená).

Brousex SWIX - úprava vodítek

Hloubka vybrání plastové plochy vodítka (černá šipka) umožňuje nejen záběr větší špony, ale při delším broušení zároveň i většího úhlu podbroušení. Vybrání lze jednoduše provést klasickým pilníkem nebo jemně "líznout" kotoučem brusky / rozbrušovačky.
Nedotýkejte se při tom koncové plochy vodítka = pravá modrá šipka.

Druhou originální stranu (na obrázku spodní) si nechte bez úpravy - na srovnání jemných šponek v rovině hrany a pro broušení z boku hrany.

Po této úpravě zabrušujte hrany z plochy opatrně, pro úhel 0,5° postačuje pouze několikrát "líznout hranku" a tím uberete cca 0,5° z konce hrany lyže. Doporučuji brousit proti světlu, kdy ubranou plochu krásně vidíte = je oproti ostatní ploše hranky matná. Jinak můžete ubrat z hrany tolik materiálu, že hranzu tzv. "utopíte" - a budete mít pocit, že jsou hrany pořád víc a víc tupé, i když budete mít odklon třeba 0,5 °. Budete totiž jezdit víc po skluznici na jejím konci, než po hraně.

Takto upravit vodítko brousku stačí pouze na jedné straně (ta, která nezabírá vůbec = u našeho brousku kupodivu popsáno 1°), a docílíte všechny rozsahy stupňů podbroušení (cca od 0,5 do 2° podle toho, jak dlouho brousíte = další a další špona).

Máte stejný pocit jako já = zase jeden klump?
Máte úplnou pravdu ... ale vyzkoušel jsem spousty brousků pro možnost úpravy hran od skluznice - a ejhle - všude stejný, většinou mnohem horší a neupravitelný problém = v originálu možnost odklonu hrany od skluznice (bez úpravy) nefunkční.
Pouze tento bousek šel jednoduše upravit - a funguje spolehlivě... proto ho doporučuji - malá úprava - a vyplatí se.

Tedy - kromě profesionálního držáku na pilníky, kde ale zaplatíte mnohem víc. Výhoda ovšem je, že do džáku opnate jakýkoli pilník odpovídajících rozměrů - tedy třeba i ten, co máte už doma.

Pro dlouhou životnost a dokonalý záběr pilníku ještě doporučuji nevodit brousek v pozici 90° oproti skluznici, ale stačí malý zámečnický fígl - je dobré jej trochu pootočit při broušení tak, aby zuby pilníku zabíraly v tupějším úhlu a vodit brousek trochu "šikmo" - tím zabírá i větší počet zubů a širší plocha pilníku / brousek tak déle vydrží a ubírá větší šponu:

Brousek na hrany - natočení při broušení

V naší praxi jsme již takto nabrousili naplno od skluznice v jedné poloze pilníku cca 100 párů lyží v délce 30-100cm jedním pilníkem než ve standardní poloze bez natočení. Bez posouvání a bez výměny nože má pootočený brousek delší životnost - a pilník má stále stejný záběr "špony".
Odhaduji tak o 300-400% delší životnost než při vedení pilníku podle výrobce.

Opět Vás napadlo - proč to ti blbci rovnou takhle nevyrobí?
Snadná odpověď - brousky navrhuje a vyrábí firma, zabývající se lyžařským vybavením - ne zámečník a nebo strojař. A že to dlouho nevydrží? Aspoň si příští rok koupíte další !!!!
Jo - a že to v originálu "moc" nefunguje? No - on si český člověk vždy nějak poradí  :-)
A za tu cenu .... podívejte se na jiné brousky - a za trojnásobek (ne)fungují úplně stejně.

 *  *  *

Takže po menších úpravách a tricích tady máme pro Vás k dispozici pilník / brousek na hrany lyží, kterým lze upravit hrany lyží ze všech stran tak, aby se i podstatně změnily jízdní vlastnosti nedokonale nabroušených lyží = možnost zbroušení hran i od skluznice .

Často se po přebroušení skluznic a hran v servisu na některých lyžích náhle nedá vůbec jezit - problém nastává u všech kratších lyží do 140cm - včetně krátkých lyží snowblade a skiboard.

Problém je většinou způsoben servisem - jeho vybavením a často i servisním technikem, který před broušením nezná / nezkontroluje - původní zabroušení = naúhlování hran - a to především úhel hran od skluznice.

Většina lyží má pro čistější skluz podbroušené hrany od skluznice na -0,5 až -1,5°. Pokud Vám servis nově přebrousí hrany na stroji, který neumí hranu od skluznice takto naúhlovat / odklonit - je tady obrovský problém. Především větší odklonění u špiček je extrémně důležité.
Když tohle neuděláte - lyže se koušou, nekloužou / nesmýkají, na některém druhu sněhu jednoduše nesjedete ani z kopce dolů - a to čím kratší lyže, tím větší problém. Především, pokud nejsou podůhlované alespoň "lopaty" - tedy přední část lyží .

K modelům lyží WEX si můžete stáhnout tabulku naúhlování hran - pomocí nabízeného brousku může každý majitel těchto lyží i po nedokonalém servisu provést úpravu podle schématu - a má pak opět dokonalé UNI lyže.

NÁVOD NA POUŽITÍ - funkce brousku:
Brousek se nastavuje pomocí přestavení pilníku do různých pozic, zde je malý návod:

Pro broušení hran od skluznice (odklon hrany) zasunete brousek do otvoru s označením 1° / nebo 0,5°:

brousek pohled čelo

brousek Swix

Brušte však raději s vodítkm mírně vyuseným:

Brousek na hrany - natočení při broušení

 

Pro broušení hran z boku využijete pozici 87 nebo 88°
(vidíte číslo 88 = brousíte pod úhlem 87° / vidíte hodnotu 87 = brousíte pod úhlem 88° / brousek brousí tak 88-89° ):

Nyní brousíte pod úhlem cca 87° (číslovka 87 leží na skluznici):

Broušení z boku

Pokud pak brousek obrátíte, brousíte cca 88/89°

Doporučuji brousit hrany PŘED voskováním, kluzná plocha ostřiče Vám jinak vrstvu vosku poškodí a brousek se bude ucpávat voskem.

Náš tip
Pro stálé broušení
(větší množství lyží) doporučuji mít 2-3 brousky a pilníky NIKDY neměnit v držáku. Častou výměnou = vysouváním a zasouváním do jiné pozice se časem odfrézuje umělá hmota ve vodítkách a pilník přestává ve vodítku (v těle brousku) držet. Je pak nutné ho buď přidržovat prstem - aby při broušení nevypadával - nebo ho stáhnout gumičkou, popřípadě (ideální řešení) zajistit šroubkem:

Brousek na hrany SWIX - zajištění

 

Brousek na hrany SWIX - zajištění

Pokud tedy brousíte častěji - nebo větší množství lyží, pořiďte si 2 brousky a ponechte pilník vždy natrvalo v potřebné pozici - pak je funkčnost brousku zajištěna i na delší dobu.

Osobně vyzkoušeno - pro občasné broušení (a po popsané úpravě) výborný nástroj.

Logo krátké lyže WEX

Hmotnost 1ks44 g
Speciální úpravaDoporučujeme dle návodu v textu
MateriálPlast
Rozměryš 4 cm /v 5 cm /d 7 cm cm
VýrobceSWIX
Příslušenstvívčetně pilníku
Zde můžete vložit Váš příspěvek k textu / dotazy k produktům odesílejte přes Kontaktní formulář v dolní části stránky
přidat příspěvek
X

K ukládání nastavení a fungování všech funkcí webu využíváme vybrané soubory cookies. Plnou funkci webu můžete buď odsouhlasit, zakázat, ignorovat, nebo omezit vlastním nastavením. Více o cookies

Povolit všechny cookies
NASTAVIT COOKIES